вторник, 20 декабря 2016 г.

Урок 6. ЛІЧБА ПРЕДМЕТІВ. ЧИСЛО I ЦИФРА 1. ОДИН — БАГАТО. НАПИСАННЯ ЦИФРИ 1

Урок 6ЛІЧБА ПРЕДМЕТІВ. ЧИСЛО I ЦИФРА 1. ОДИН — БАГАТО.
НАПИСАННЯ ЦИФРИ 1
Мета: ознайомити учнів з числом і цифрою 1, з поняттями «один — багато», «перший»;
учити писати цифру 1; зіставляти цифру і число; формувати навички усної лічби; виховувати
старанність.
Обладнання:  підручники «Математика  1 кл.», казковий герой- ЦИФРА 1, зошити,  рахунковий матеріал, таблиці з математики.
Тип уроку: комбінований

Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1.Привітання
А тепер за парту
Всі сідайте рівно.
І до роботи візьмемось сумлінно.

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Весела лічба
Мама булочки спекла,
По одній всім роздала:
Галі, Наді і Юркові,
І пухнастому котові,
— Скільки булочок роздала матуся?
2. Гра «Ланцюжок»
Учитель починає, учні поодинці продовжують лічбу «ланцюжком».
Лічба від 1 до 4; від 5 до 9; від 3 до 10.
3. Лічба предметів. Гра «Чарівні фігурки»
— Викладіть у 1-му ряду — 5 квадратиків, а в 2-му — 4 кружечки.
— Чого більше — квадратиків чи кружечків?
— Що треба зробити, щоб їх стало порівну?
— Покажіть четвертий квадрат, рахуючи справа наліво.
— Покажіть перший кружечок ліворуч.

III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
Введення казкового героя
До нас у гості завітала сьогодні Одиничка.Чи ви раді зустрічі з нею?
Що ви про нех же  знаєте?
Що вона означає?
2. Бесіда
— Поміркуємо: один зошит, один олівець, одна квітка, одне яблуко. Це багато
чи мало? Напевно, це мало.
— А зараз прислухайтесь до слів: один, самотній, один-однісінький на
всьому білому світі.
Це людина, у якої немає близьких: ані батьків, ані братів, ані сестер.
Як живеться самотній людині? Так, важко і страшно. Отже, один — означає
мало.
А зараз подивимося на це число з іншого боку. Хто для нас найдорожчий?
Це наша мама. І у кожного вона тільки одна. Ми з вами живемо на планеті Земля — і це наш єдиний будинок, і у кожного з нас одна Батьківщина — місце,
де ми народилися.
— А зараз подивіться на небо. Що ви там бачите?
— Правильно, Сонце, яке зігріває нас своїми ніжними променями, небо,  яке манить глибиною своєї синяви. І Сонце у нас одне, і небо — теж.
Отже, одна у людини мама, одна Земля, на якій живемо, одне Сонце, одна
Батьківщина.
А що для нас означають ці слова? А означають вони дуже багато.
- Тому я хочу , щоб наша Одиничка ніколи не відчувала себе самотньою, а ми з вами , я думаю , їй у цьому допоможемо.
2. Робота за підручником (с. 72)
Завдання 1
1) Скільки козенят? Скільки кульок?
— Що ще на малюнку одне?
— Цифрою 1 позначають число один.
Дідусеві і бабусі,
І малесенькій Катрусі.
Доки котик позіхав —
Песик булочку украв.
2) Ознайомлення з друкованою і рукописною цифрою 1.

— На що вона схожа? (Стріла, олівець, цвях)
Ось один, чи одиниця,—
І тонка, й пряма, як спиця.
С. Маршак
Завдання 2
— Що означає цифра 1 на малюнку?
— Скільки одиниць?
Завдання З
— Що ви бачите на малюнку?
— Хто один? Кого багато? Скільки елементів у множині рибок в акваріумі?
У множині ластівок на дроті?
— Розгляньте малюнок потяга. Скільки в ньому вагонів? Як ви вважаєте,
чому? Хто перший пасажир?
3. Робота в зошиті. Написання цифри 1
1) Пояснення вчителя.
— Цифра 1 складається з двох елементів — паличок, одна з яких коротша
за іншу. Спочатку пишуть маленьку паличку. Починають писати її трохи вище
за центр клітини і ведуть до верхнього правого кута клітини. Потім пишуть
основну похилу паличку від верхнього правого кута до середини нижньої сторони
клітини.
2) Імітація написання цифри 1 у повітрі.
«І-раз, і-два, і-три». «І» — підняти руку, «раз» — руку опустити.
3) Написання цифри 1 у зошиті.

Фізкультхвилинка   
Вітер віє нам в лице,
Захиталось деревце,
Вітерець  все тихше, тихше,
Деревце все  вище, вище.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ (див. Додаток на с. 22)
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Читання й обговорення вірша
В кенгуру сумує син,
Бо у мами він один.
Сумно місяць поглядає —
В нього братика немає.
А у сонця є сестрички —
І щасливе в нього личко:
Ясні зірочки малі
Веселять його вгорі.  
    Л. Савчук__




Урок 5. ПОРЯДКОВА ЛІЧБА. ПОРЯДКОВІ ВІДНОШЕННЯ. ПІДГОТОВКА ДО НАПИСАННЯ ЦИФР . ПОНЯТТЯ «ВИСОКИЙ —НИЗЬКИЙ».

Урок 5. ПОРЯДКОВА ЛІЧБА. ПОРЯДКОВІ ВІДНОШЕННЯ. ПІДГОТОВКА ДО НАПИСАННЯ ЦИФР . ПОНЯТТЯ «ВИСОКИЙ —НИЗЬКИЙ».
Мета: вчити учнів лічби у прямому та зворотному порядку, використовуючи порядкові
числівники; навчати встановлювати відповідні відношення між предметами: «вищий
— нижчий»; вправляти у написанні елементів цифр; виховувати акуратність.
Обладнання:  підручники «Математика  1 кл.», зошити,  рахунковий матеріал, малюнки тварин за зростом, таблиці з математики.
Тип уроку: комбінований

Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Весела лічба
У папуги Гоші
Було трохи грошей.
Він на них собі купив:
Чобітки, пальто і бриль,
Й парасольку на додачу.
Скільки всіх нових речей
Він повіз собі на дачу?
2. Гра «Стук-стук»
Учитель вистукує певну кількість разів, а діти викладають цю кількість на
парті із паличок.
3. Гра «Не позіхай — число називай»
Лічба від 1 до 10; від 3 до 7; від 5 до 10.
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Порядкова лічба
На дошці — малюнок ріпки і героїв казки.

— Посадив дід ріпку. Виросла ріпка велика-превелика. І вирішив дід викопати
ріпку.
— Хто першим прийшов витягувати ріпку?
— Хто — другим?
— Хто — третім? І так далі.
Учитель виставляє героїв казки. Діти рахують за вчителем: «Перший дід,
друга бабця...».
2. Робота за підручником (с. 10-11)
Завдання 1
— Кого ви бачите на малюнку? Хто ввійде в клас першим? другим? третім?
останнім?
— Скільки елементів у множині учнів? дівчаток? хлопчиків? вчителів? вікон?
дверей?
Завдання 2
1)Хто намальований? Куди вони йдуть? Хто прийде першим? Хто другим?
Хто йде за Мальвіною? Поставте свої запитання до малюнка.
2) Напиши стільки елементів, скільки казкових героїв на малюнку.
Завдання З
— Скільки звірят на малюнку? Назви порядковий номер кожної тварини,
починаючи з козенятка. Полічи в іншому напрямку. Скільки елементів у множині
чашок? ложок? тарілок? блюдець? склянок? тістечок? м’ячів? стільців?
столів? Яких предметів посуду не вистачає? Скільки?
Завдання 4
Робота в зошиті. Малювання трикутників за зразком.

Завдання 5
— Яких тварин зображено? Хто високий? Хто низький? Наведіть свої приклади.

Завдання б
— Хто вищий — Василько чи Гліб? Хто найнижчий?
Фізкультхвилинка
Сірі зайчики маленькі,
Вушка є у них довгенькі.
В лісі грались, веселились,
Й працювати вже навчились.
А щоб добре працювати,
Треба трішки пострибати.
Відпочили, розім'ялись —
Й до роботи знову взялись.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Порядкова лічба «Дні тижня»
Перший — понеділок, другий, - вівторок і т. д.
2. Геометричний матеріал
На дошці — малюнок.
— Скільки трикутників?
— Скільки квадратів?
— Чого більше?
— Скільки кружечків?
— Що можна сказати про квадрати і кружечки? (Порівну)
3. Робота в зошиті
1-й ряд — намалюйте 3 квадратики.
2-й ряд — намалюйте 4 кружечки.
— Що необхідно зробити, щоб квадратиків і кружечків стало порівну?
4. Бесіда про птахів
На дошці — малюнки пташок: лелека, горобець, сорока, синичка.
— Порахуйте птахів зліва направо, а потім — справа наліво (перший — лелека,
другий — горобець...)
Висновок. Кількість предметів не залежить від напрямку лічби. Якщо напрямок
лічби не вказаний, то рахують зліва направо.
— Діти, а які з цих птахів відлітають в теплі краї? (Лелека)
— Скільки лелек на малюнку? (Один)
— А на якому місці він стоїть, якщо рахувати зліва направо? (На першому)
— Які птахи залишаються зимувати? Назвіть їх.
5. Гра «На гостину до ведмедика»
Учитель виставляє на дошці малюнки тварин, різних за зростом.
— Хто прийшов у гості першим?
— Хто — другим?
— Хто — третім?
— Скільки всього тварин?
— Хто з них найвищий?
— Хто з них найнижчий?
— Назвіть тварин від найвищої до найнижчої.
— Між якими тваринами стоїть білочка?
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Ми рахували? (Так!)
— Ми писали? (Так!)
— Ми грали? (Так!)




Урок 4. ЧИСЛО. ЧИСЛО І ЦИФРА 0. НАПИСАННЯ ЦИФРИ 0

Урок 4. ЧИСЛО. ЧИСЛО І ЦИФРА 0. НАПИСАННЯ ЦИФРИ  0
Мета: вчити учнів визначати кількість елементів сукупності {множини); ознайомити
з поняттями «число» і «цифра»; вправляти в написанні елементів цифр; виховувати
акуратність.
Обладнання:  підручники «Математика  1 кл.», казковий герой-  цифра 0, зошити,  рахунковий матеріал, зображення Рукавички.
Тип уроку: комбінований

Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Весела лічба
Три веселі киці
Грались у травиці.
Рижик теж до них прибіг —
Скільки кошенят усіх?
2. Лічба предметів. «Чарівні фігурки»
— Скільки синіх квадратиків? Скільки жовтих? Скільки зелених?
— Яких квадратиків більше — жовтих чи зелених?
— Яких квадратиків менше — синіх чи жовтих?
— Яких квадратиків менше — жовтих чи зелених? Синіх чи зелених?
3. Гра «Курка і курчата»
Учитель вистукує певну кількість разів, а діти викладають цю кількість на
парті з паличок.










4. Гра «Назви елементи множини»
Овочі — це...
Фрукти — це...
Іграшки — це...
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Співвіднесення множини і числа. Робота за предметними малюнками
Учитель показує одне яблуко.
— Що це? Скільки яблук? Яблуко належить до множини фруктів.
Учитель показує два овочі.
— Що це? Скільки овочів? Морква, капуста належать до множини овочів.
Учитель показує три тварини.
— Хто це? Скільки їх? Вовк, заєць, їжак належать до множини тварин.
2. Формування понять «число» і «цифра».
Учитель виставляє на дошці геометричні фігури.
— Скільки червоних кружечків? жовтих? зелених?
— Кожне число має свою назву. Для позначення чисел на письмі є спеціальні
знаки — цифри. Під одним кружечком ставимо цифру 1. Під двома кружечками
ставимо цифру 2 і т. д.
3. Робота за підручником (с. 8)
Завдання 1
— Елементи яких множин ви бачите? Скільки предметів у множині фруктів?
У множині овочів? У множині іграшок?
— Кількість елементів множини виражають числом.
Завдання 2
— Які множини зображено? Які числа відповідають множинам, зображеним
на малюнках?
Завдання З
— На кожній годівничці — множина зерняток. Назвіть кількість зернят на
першій годівничці; на другій; на третій.
— Відсутність елементів у множині виражають числом нуль. Число нуль
позначають цифрою 0.
Завдання 4
Робота в зошиті. Написання за зразком одного рядка елементів
Пояснення вчителя
— Цифра 0 є овалом. Починають писати цифру трохи нижче за верхній
правий кут клітини. У правому верхньому кутку клітини роблять заокруглення,
пишуть великий лівий півовал, торкаються середини нижньої сторони клітини,
далі лінія плавно ведеться вгору до вихідної точки.
Фізкультхвилинка
Сірі зайчики маленькі,
Вушка є у них довгенькі.
В лісі грались, веселились,
Й працювати вже навчились.
А щоб добре працювати,
Треба трішки пострибати.
Відпочили, розім'ялись —
Й до роботи знову взялись.


IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра «Оплески»
Учитель демонструє по черзі предметні малюнки з різною кількістю предметів.
Діти рахують предмети мовчки і за сигналом учителя плескають у долоні
стільки разів, скільки предметів на малюнку. Потім на віялах показують
цифру.
2. Робота на основі наочності
На дошці — плакат, на якому зображений  рукавичка з тваринами.
Стоїть у полі теремок, теремок.
Він ані низенький, ані високий.
— Хто живе вгорі? (Півень, жаба, зайчик)
— А хто — внизу? (Лисиця, кабан, ведмідь)
— А хто — між лисицею і ведмедем? (Кабан)
— Хто — над кабаном? (Вовк)
— Хто живе праворуч від кабана? (Ведмідь)
— Хто живе ліворуч від кабана? (Лисиця)
— Хто — під півником живе? (Вовк)
— Хто по центру живе? (Півень, вовк, кабан)
— Хто живе поряд з півником? (Жаба, зайчик)

3. Робота в зошиті
1) Графічний диктант.
— Відступіть 1 клітинку ліворуч, 5 клітинок зверху, поставте точку і починайте
малювати.
1 клітинку праворуч, 1 клітинку вгору, 1 клітинку праворуч, 1 клітинку
вниз, 1 клітинку праворуч, 1 клітинку вгору, 1 клітинку праворуч, 1 клітинку
вниз і так — до кінця рядка.
2) Гра на увагу.
Учитель виконує завдання на дошці кольоровою крейдою, а учні — в зошитах
кольоровими олівцями.
— Відступіть від графічного диктанту 4 клітинки. Посередині ряду обведіть
клітинку червоним олівцем. Над нею намалюйте 3 зелених палички, під
нею — 4 жовті.
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Скільки елементів у множині учнів нашого класу?
— Скільки елементів у множині вчителів? у множині комп’ютерів? у множині
музичних інструментів?




Урок 3. ЛІЧБА ПРЕДМЕТІВ. СУКУПНІСТЬ ПРЕДМЕТІВ. ОБ'ЄДНАННЯ ПРЕДМЕТІВ У ГРУПИ ЗА ПЕВНОЮ ОЗНАКОЮ. МНОЖИНА.

Урок 3. ЛІЧБА ПРЕДМЕТІВ.  СУКУПНІСТЬ ПРЕДМЕТІВ. ОБ'ЄДНАННЯ ПРЕДМЕТІВ У ГРУПИ ЗА ПЕВНОЮ ОЗНАКОЮ.  МНОЖИНА.
Мета: ознайомити учнів з множиною як сукупністю предметів; вчити об'єднувати предмети
у групи за певною ознакою; вправляти у написанні елементів цифр; виховувати
акуратність.
Обладнання:  підручники «Математика  1 кл.», казковий герой- Зайчик, зошити,  рахунковий матеріал.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Привітання
                                             Пролунав уже дзвінок –
                                              Починаємо урок.
                                              На місця свої сідаємо,
                                              Готовність до уроку перевіряємо.
                                              Усі готові до уроку?
                                              Починаємо роботу!

12.      Введення казкового героя
¾    Діти, зараз я вам прочитаю  загадку, а вас потрібно відгадати  її, тоді ві дізнаєтесь хто ж сьогодні завітав до нас на урок математики.
Влітку сіренький,
А взимку біленький,
Довгі вуха має,
Швидко стрибає.
-          Так, правильно, це наш Зайчик ,  він приніс нам із вами цікаві завдання, а ось і перше з них.
II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Весела лічба
Півень злетів на тин,
А там півник ще один.
Скільки півників усіх?
Полічіть швиденько їх.
2.Лічба від 1 до 10 у прямому і зворотному порядку
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Робота з демонстраційним матеріалом
Учитель демонструє малюнки пташок: ластівка, горобець, голуб. Серед
них — малюнок лисиці.
— Який предмет зайвий? Чому? Як назвати решту предметів?
2. Об'єднання предметів за призначенням. Множина
Учитель прикріплює на дошці малюнки із зображенням шкільного приладдя
та малюнки із зображенням іграшок.
— Назвіть кожний предмет.
— Об’єднайте предмети у групи за призначенням.
— Скільки предметів у кожній групі?
3. Робота за підручником (с. 8)
Завдання 1
— Що намальовано зліва? Скільки тварин? Який предмет зайвий? Чому?
— Що намальовано справа? Скільки чашок? Яка з них зайва? Чому?
Завдання 2
— Назвіть кожний предмет. Об’єднайте предмети у групи за їх призначенням.
(Навчальне приладдя, предмети для занять спортом.)
— Групу предметів, об’єднаних за певною ознакою, називають множиною.

Завдання З
— Хто намальований? Множина бджіл — рій. Елемент множини — бджола.
Скільки елементів у цій множині?

Завдання 4
— Скільки елементів містить множина тюльпанів? А троянд?
— Утворіть інші множини: за кольором, за розміром. Скільки елементів
містить кожна з них? Як називають множину квітів у вазі? (Букет) Скільки
елементів у цій множині?

Фізкультхвилинка
Сірі зайчики маленькі,
Вушка є у них довгенькі.
В лісі грались, веселились,
Й працювати вже навчились.
А щоб добре працювати,
Треба трішки пострибати.
Відпочили, розім'ялись —
Й до роботи знову взялись.

1. Робота за малюнком
Учитель демонструє малюнок, на якому зображений глечик. У ньому стоять
5 соняшників і 4 волошки.
— Скільки елементів містить множина соняшників?
— Скільки елементів містить множина волошок?
— Як називають множину квітів у вазі?

2. Робота над загадкою
* Порожні поля, мокне земля,
Дощ поливає, коли це буває? (Восени)
На дошці — 2 кошики.
— Подивіться, що принесла нам осінь у першому кошику.
2 яблучка, 1 груша, 3 сливки.
— Скільки елементів містить множина фруктів?
— Подивимося, що принесла нам осінь у другому кошику.
1 морквина, 3 картоплини, 2 цибулини.
— Скільки елементів містить множина овочів?
3. Назвіть множини предметів зображенх на малюнку.



3. Робота в зошиті
1) Підготовка до написання цифр.
Учні малюють ялиночки, чергуючи високі і низькі.

 2) Графічний диктант.
— З клітинки праворуч, 1 по діагоналі ліворуч вниз, 1 ліворуч, 1 по діагоналі
ліворуч угору, 2 вниз, 3 праворуч, 2 вгору. (Конверт)

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Які множини є в нашому класі? (Множина кімнатних квітів, множина
рибок в акваріумі, множина парт, множина учнів, множина вчителів, множина
портфелів тощо)
— Як називається множина учнів? (Клас)
- Назвіть множини предметів зображенх на малюнку.





Урок 2. ЛІЧБА ПРЕДМЕТІВ. ОБ'ЄДНАННЯ ПРЕДМЕТІВ ЗА СПІЛЬНОЮ ОЗНАКОЮ.

Урок 2. ЛІЧБА ПРЕДМЕТІВ. ОБ'ЄДНАННЯ ПРЕДМЕТІВ ЗА СПІЛЬНОЮ ОЗНАКОЮ.
Мета: вчити учнів об'єднувати предмети у групи за спільною ознакою; вправляти їх
у лічбі предметів; розвивати увагу, вміння слухати; вправляти у написанні паличок;
виховувати інтерес до вивчення математики.
Обладнання:  підручники «Математика  1 кл.», казковий герой- Айболить  зошити,  рахунковий матеріал.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1.Привітання
                                             Пролунав уже дзвінок –
                                              Починаємо урок.
                                              На місця свої сідаємо,
                                              Готовність до уроку перевіряємо.
                                              Усі готові до уроку?
                                              Починаємо роботу!
II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Весела лічба
Добрий лікар Айболить
Склавши руки не сидить.
Черга вже на лікування:
Я за вами », « Хто останній? »
Всі приходять — два шпаки,
Три корови, два вовки,
І ведмідь, і черв’ячок,
І поранений жучок.
Добрий лікар Айболить
Хворих вилікує вмить.
До нас у гості завітав Айболить, давайте допоможемо йому?
— Скільки тварин прийшло лікуватися до лікаря? (10) Назвіть їх.
— Хто прийшов першим? Хто — останнім?
2. Гра «Скільки?»
Учитель показує ромашку. Ставить мітку на одній з пелюсток. Діти починають  лічбу.
— Скільки пелюсток? (10)
Учитель ставить мітку на іншій пелюстці. Діти продовжують лічбу.
— Скільки пелюсток? (10)
Учитель відриває по 1 пелюстці. Діти рахують.
— Скільки пелюсток? (10)
— А у кого вийшло менше? Чому?
— Наступного разу будьте уважнішими.
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1.      Робота за підручником (с. 6-7)
Завдання 1
— Що ви бачите? Хто де знаходиться? Хто вгорі? Хто — на щоглі? Хто — на вітрильнику? Хто — на березі? Хто — над морем?
— Об’єднайте тварин у групи за певною ознакою. (Звірі, птахи, на березі, на вітрильнику, з рогами і без них, із вусами і без них тощо.)
Завдання 2
— У яку гру грають тварини? Хто де заховався? Кого ви бачите? Скільки
всього тварин? Кого знайшло козенятко? Скільки тварин ще йому треба
знайти?
Завдання З
— Хто живе у цьому чудовому будиночку? Скільки їх?
— Об’єднайте мешканців у групи за певною ознакою. (Люди, тварини, дівчатка, хлопчики, дорослі, діти)
— Скільки одягу випрасувала мама? Скільки сходів у будиночку? Скільки
сходинок на кожному з них? Скільки дверей? Скільки вікон?
Завдання 4
Робота в зошиті
— Намалюйте стільки квадратів, скільки тварин на вітрильнику, і стільки
прямокутників, скільки тварин на березі.
Фізкультхвилинка
Сірі зайчики маленькі,
Вушка є у них довгенькі.
В лісі грались, веселились,
Й працювати вже навчились.
А щоб добре працювати,
Треба трішки пострибати.
Відпочили, розім'ялись —
Й до роботи знову взялись.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з матеріалом для лічби
Учитель виставляє різну кількість предметів і запитує: «Скільки..?».
Діти викладають на парті відповідну кількість паличок.
2. Робота в зошиті
1) Вправи в написанні елементів цифр.
— Незабаром у зошитах ми будемо писати цифри, записувати приклади
і задачі. Виконаємо тренувальні вправи.
Учитель пише на дошці.
— Напишіть 1 паличку (/).
— Відступіть 2 клітинки і напишіть 2 палички ( / / ) .
— Відступіть 2 клітинки і напишіть 3 палички, і так — до кінця ряду.
2) Графічний диктант.
— 2 клітинки вгору, 2 праворуч, 1 вниз, 2 ліворуч. Вийде прапорець.

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— На уроці ми вчилися порівнювати предмети, рахувати, спробували
трошки писати.

— Що сподобалося на уроці?

Урок 1. РОЗМІЩЕННЯ ОБ’ЄКТІВ НА ПЛОЩИНІ ТА У ПРОСТОРІ. ПОНЯТТЯ «ЛІВИЙ- ПРАВИЙ»

Урок 1. РОЗМІЩЕННЯ ОБ’ЄКТІВ НА ПЛОЩИНІ ТА У ПРОСТОРІ. ПОНЯТТЯ «ЛІВИЙ- ПРАВИЙ»
Мета: познайомити дітей з предметом математика; закріпити уявлення про розташування
предметів на площині та в просторі з використанням слів ближче, далі, зліва,
справа, внизу, вгорі, ліворуч, праворуч, між, під, над, на, попереду, позаду, поруч. Розвивати увагу; виховувати інтерес до вивчення математики.
Обладнання:  підручники «Математика  1 кл.», казковий герой- Математика, зошити,  рахунковий матеріал, іграшка Буратіно.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Привітання
Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо .
Роботу швидше починаймо.
2. Перевірка готовності до уроку
Погляньте, щоб у вас на партах не було нічого зайвого, приготуйте зошит , ручку, олівець, підручник, щоденник.
II. ВСТУПНА БЕСІДА
— Сьогодні у вас перший урок математики. Це цікава і важлива наука. Говорять,
що математика — це королева наук, гімнастика для розуму.
Вивчати математику допоможе вам підручник, який називається «Математика».
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1.      Введення казкового героя
Сьогодні   до нас на урок завітав незвичайний гість, погляньте , хто це ?( відповіді дітей).
Правильно, це підручник «Математика».  Ця книжка буде сьогодні на уроці знайомитися з учнями нашого класу і , я дуже сподіваюся,  нам з вами вдасться з нею потоваришувати, адже протягом всього навчального  року вона буде супроводжувати вас на  урок  математики. 
2.      Ознайомлення з підручником
— А зараз, візьміть до рук підручник і розгляньте його. Ця книжка — ваш перший  підручник з математики.
— Чим вона розпочинається? Насамперед ви бачите обкладинку. Це обличчя
(або одяг) книги, це те, що зовні вирізняє її з-поміж інших книжок.
— Про що розповідає обкладинка підручника «Математика»?
— Чи подобається вам малюнок на ній?
— Хто мандруватиме разом із вами країною Математика?
— Порахуйте, скільки всього тварин?
— Перегорніть обкладинку,— побачите аркуш паперу, що з’єднує її зі сторінками,—
форзац. Форзаців — два.
— Що зображено на першому форзаці?
— Це математичне містечко. Чому його так назвали?
— Що зображено на другому форзаці? Про що розповідають ці малюнки?
— Розгляньте наступні сторінки — титульну сторінку та її зворот. Про що ви дізналися?
— На третій сторінці підручника вміщено звернення до читача.  Учитель читає звернення авторів підручника на с. З, ознайомлює учнів  з умовними позначеннями, що є у підручнику.
— Про що розповіли автори підручника?
— Чого вони вам бажають?
— Що означають умовні позначення?
2. Робота за підручником (с. 4-5)
Завдання 1
— Хто намальований? Порахуйте, скільки тварин?
— Хто ближче? Хто — далі? Хто — зліва? Хто — справа?
Завдання 2
— Що робить півник?
— Кого він намагається побачити?
— Скільки звірят?
— Кого побачив півник у бінокль?
— Кого не побачив?
Завдання З
— Що ви бачите?
— Де це відбувається?
— Хто виступає на арені цирку?
— Опишіть малюнок, використовуючи слова: у, на, під, над, внизу, попереду, позаду, зліва, справа, між, за.
Завдання 4
Робота в зошиті. Письмо паличок за зразком.
5. Фізкультхвилинка
Сірі зайчики маленькі,
Вушка є у них довгенькі.
В лісі грались, веселились,
Й працювати вже навчились.
А щоб добре працювати,
Треба трішки пострибати.
Відпочили, розім'ялись —
Й до роботи знову взялись.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за предметними малюнками
— Які предмети на дошці виставлені ліворуч? Які — праворуч?
— Порахуйте спочатку зайчат, а потім — їжачків.
Учитель виставляє три ряди грибочків.
— Скільки грибочків у кожному рядку?
— Скільки грибочків у верхньому рядку?
— Скільки грибочків у третьому згори рядку?
2. Гра на увагу «День, ніч»
— Запам’ятайте тварин на кораблику. «Ніч» — заплющте оченята. (Учитель
прибирає 1 малюнок.) «День» — розплющте оченята. Яка тварина
зникла?
3. Гра «Склади узор»
У дітей лежать три круги — зелений, жовтий, червоний і два квадрати —синій, оранжевий.
Робота виконується під диктовку вчителя.   — Покладіть кружечки так, щоб угорі був червоний круг, а жовтий — між червоним і зеленим. Праворуч від жовтого круга покладіть синій квадрат, ліворуч — оранжевий квадрат.   — Вийшла квіточка.
— Подивіться, як розташовані кружечки.
— Який колір угорі? по центру? внизу?
— Де можна побачити одночасно всі ці три кольори? (На світлофорі)
— Що позначає червоний колір? жовтий? зелений?
4. Вправа на закріплення
— Підніміть угору праву руку, ліву. Торкніться парти лівим коліном, правим.
Встаньте і поверніться праворуч, ліворуч.
— Хто сидить від вас праворуч, ліворуч?
Учитель ставить на стіл Буратіно. Біля його правої ноги кладе кубик, а біля лівої — м’яч.
— Що розташоване праворуч від Буратіно? Що — ліворуч?
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Діти, пригадаймо, які завдання ми виконували на уроці?
— Ми рахували? Ми грали? Малювали?
— Вам сподобався урок? Тоді до нових зустрічей в країні Математика.